«Колонізація XXI сторіччя: подолання наслідків та відновлення прав кримськотатарського народу як інструмент деокупації Криму»

23
.08
15:00
16:00
Київ, КВЦ Парковий, Велика зала

Модератор:  Андрій Куликов, український журналіст

Програмний виступ: Рефат Чубаров, Голова Меджлісу кримськотатарського народу

Учасники:

  • Еміне Джапарова, Заступниця Міністра закордонних справ України;
  • Ірина Венедиктова, Генеральний Прокурор України;
  • Анна Фотига, депутат Європейського Парламенту;
  • Оярс Калнінс, співголова Міжпарламентської групи з питань співпраці Україна-НАТО (Латвія);
  • Ахмет Йилдиз, Голова Парламентської делегації Турецької Республіки в ПАРЄ;
  • Ховард Моррісон, колишній суддя Міжнародного кримінального суду (онлайн).

Внаслідок окупації Криму на півострові була зруйнована усталена система державного управління, знищені інститути громадянського суспільства, розбудований механізм політично вмотивованих переслідувань та репресій проти мешканців Криму, які не підтримали російську окупаційну адміністрацію. Міжнародна спільнота стає свідком незаконної колонізації півострова країною-агресором, яка здійснює політику насильницької зміни демографічного складу населення Криму шляхом примусового переселення та депортації захищених нормами міжнародного гуманітарного права осіб, заміщуючи населення півострова власними громадянами. Особливих утисків зазнають етнічні українці та  кримські татари. Численні факти щодо порушень політичних та культурних прав кримськотатарського народу, зокрема заборони представницького органу – Меджлісу кримськотатарського народу,  порушення права на освіту рідною мовою, а також фактів насильницьких зникнень, вбивств, свавільних обшуків та затримань свідчать про расову дискримінацію проти кримських татар. Внаслідок такої політики система національних установ кримських татар в тимчасово окупованому Криму була фактично знищена, національні лідери кримських татар були змушені покинути Крим і не можуть повернутися додому через переслідування.

Відновлення прав кримськотатарського народу та збереження його ідентичності є невід’ємною складовою процесу деокупації Криму. 

Деокупація Криму – це виклик для України та світу, подолання якого значною мірою визначатиме майбутню реінтеграцію регіону, та залежить від консолідації зусиль міжнародної спільноти та скоординованості дій з нашими міжнародними партнерами.