Нищення об’єктів історичної спадщини

Російська окупаційна адміністрація здійснює незаконну діяльність стосовно матеріальної культурної спадщини тимчасово окупованого Криму. Російська Федерація переміщує культурні цінності з півострова на материкову Росію та здійснює розкопки по всій території Криму. Окрім цього, здійснюються підводні археологічні розкопки біля міста Судак та в Керченській протоці.

Відбувається руйнування музейних об’єктів, зокрема Ханського палацу в Бахчисараї. З метою отримання інструментів для захисту згаданих об’єктів, Україна приєдналась до Другого протоколу Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року.

Одне з найважливіших положень цього документа, яке Російська Федерація порушує на постійній основі, – стаття 9, що стосується захисту культурних цінностей на окупованій території. Згідно з нею, сторона, яка окупувала цілком або частково територію іншої сторони, не може здійснювати: 

а) будь-який незаконний експорт, інше незаконне переміщення або незаконну передачу права власності на культурну цінність; 

б) будь-які археологічні розкопки, якщо тільки цього не потребує охорона, облік чи збереження культурної цінності; 

в) будь-які модифікації або зміну виду використання культурної цінності, що мають на меті приховування або знищення доказу культурного, історичного чи наукового характеру.