Північноатлантичний альянс (НАТО)

НАТО послідовно підтримує територіальну цілісність та державний суверенітет України, засуджує російську агресію проти України та окупацію частини її території Російською Федерацією від самого початку російської агресії в 2014 р. У ході засідання Комісії Україна-НАТО (КУН) на рівні міністрів оборони 27 лютого 2014 р. та на екстреному засіданні КУН 2 березня 2014 р. НАТО підтвердила відданість положенням Хартії про особливе партнерство з Україною від 1997 р., висловила одностайну підтримку незалежності, державного суверенітету України, засудила дії РФ на території нашої держави, визнала їх порушенням норм міжнародного права. Після цього підтримка Альянсом територіальної цілісності України неодноразово підтверджувалася.

З метою підвищення безпеки в чорноморському регіоні 4 квітня 2019 р. під час заходів з нагоди 70-ї річниці створення НАТО схвалено Пакет заходів з питань безпеки Чорного моря, який, зокрема, передбачає:

  • запуск проєкту Покращеної морської ситуаційної обізнаності для України (Enhanced Maritime Situation Awareness for Ukraine);
  • підготовку військово-морських сил і берегової охорони;
  • портові візити і навчання;
  • встановлення ліній зв’язку між морським командуванням України, НАТО і держав-членів;
  • розширення обміну інформацією між Україною та НАТО.
  • 12 червня 2020 р. за рішенням ПАР НАТО Україну було визнано партнером з розширеними можливостями (Enhanced Opportunities Partner).

Послідовну підтримку Україні надає й Парламентська Асамблея НАТО (ПА НАТО), яка засудила агресію РФ проти України, припинила мандат асоційованої участі делегації РФ в ПА НАТО і з 2014 року не підтримує інституційний діалог з РФ. У ході осінньої сесії ПА НАТО у жовтні 2019 р. наголошено на підтримці України як стратегічного партнера. Актом дієвої підтримки України стало рішення ПА НАТО вперше провести свою щорічну Весняну сесію в Києві у травні 2020 р.