Порушення свободи слова

Від початку окупації правозахисники зафіксували понад 300 порушень прав журналістів. Масштабний процес згортання свободи слова на півострові проводять, зокрема, за допомогою: 

  • законодавства РФ про протидію екстремістській діяльності; 
  • притягнення до кримінальної відповідальності за заклики до сепаратизму; 
  • адміністративних переслідувань журналістів; свавільних затримань; фізичних нападів; 
  • погроз; ліквідації незалежних ЗМІ; 
  • блокування альтернативних джерел інформації.

З 3000 ЗМІ, зареєстрованих у Криму до початку окупації, лише 232 змогли подолати процедуру перереєстрації. При цьому усі 12 незалежних кримськотатарських ЗМІ змушені були покинути тимчасовий півострів через переслідування.

10 грудня 2020 року підконтрольний Росії «Верховний суд Криму» заочно засудив власника телеканалу АТR Ленура Іслямова до 19 років позбавлення волі в колонії суворого режиму, його визнали «винним» в «організації диверсії, створенні незаконного збройного формування і закликах до порушення цілісності Росії».

20 квітня 2021 р. російська окупаційна влада виписала штраф головному редактору газети Qırım Бекіру Мамутову за публікацію звіту Генсека ООН, де згадувався Меджліс кримськотатарського народу.

Витіснивши незалежні ЗМІ з окупованого півострова, станом на сьогодні Росія незаконно заґратувала 8 громадянських журналістів, ще один утримується під домашнім арештом.

10 березня 2021 року на основі фіктивних звинувачень був затриманий Владислав Єсипенко, журналіст-фрілансер Радіо Свобода. До нього застосовували тортури та місяць не допускали незалежних адвокатів. Російське обвинувачення вимагає Владиславу до 18 років позбавлення волі.