Порушення свободи віросповідання

Росія проводить системну політику витіснення усіх релігійних громад, непідконтрольних Москві: Православної церкви України (ПЦУ), Свідків Єгови та мусульманських общин.

До окупації в 2014 році в Криму діяло 2083 релігійні організації. Лише близько 700 з них пережили фільтрацію–перереєстрацію відповідно до російського законодавства.

Найбільших переслідувань з релігійних організацій зазнає ПЦУ в Криму, що є елементом політики викорінення української ідентичності на тимчасово окупованих територіях та складовою політики витіснення незгодних із окупацією.

Ще до початку окупації, віряни на той час УПЦ КП складали на півострові релігійну меншину: кількість общин Київського патріархату вже тоді була у 14 разів менша за кількість общин УПЦ МП. Проте навіть відносно незначна релігійна громада ПЦУ, що на сьогодні нараховує близько 5 тис. вірян, 4 священника та лише 9 парафій з 46, які діяли до початку окупації, перебуває під постійним тиском та переслідуваннями. У 2020 році громаду Православної церкви України виселили з її головного собору в Сімферополі за борг у розмірі 2,95 грн (0,09 євро), а в Євпаторії окупаційна влада наказала знести храм ПЦУ.

Незаконно поширивши своє законодавство на територію Автономної Республіки Крим та м.Севастополь, Росія заборонила діяльність релігійної організації «Свідки Єгови», визнаного в Росії екстремістським (ч. 1 ст. 282.2 КК РФ). На сьогодні за цією справою в ув’язненні перебувають семеро громадян України. Їм висуваються безпідставні обвинувачення за статтею Кримінального кодексу РФ «Організація діяльності екстремістської організації» (ч. 1 ст. 282.2 КК РФ).

Системному переслідування і гонінням піддаються віруючі мусульмани і мусульманські громади, які не перебувають в організаційній єдності з підконтрольним російським окупантам так званим «Духовним управлінням мусульман Республіки Крим та м. Севастополь».