Справа щодо затримання 3 українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів – розглядається іншим арбітражним трибуналом, сформованим за Конвенцією ООН з морського права

Відповідно до Конвенції ООН з морського права військово-морські судна та персонал на борту мають абсолютний імунітет. Це означає, що іноземні держави не можуть їх арештовувати, затримувати та піддавати судочинству. Захоплення Росією суден України у Чорному морі, тривале утримання суден та військовослужбовців, а також спроба їхнього кримінального переслідування грубо порушує статті 30, 32, 58, 95 та 96 Конвенції та норми звичаєвого міжнародного права.

25 травня 2019 року Міжнародний трибунал з морського права видав обов’язковий до виконання наказ. Голосуванням 19 голосів до одного (проти був лише російський суддя) трибунал зобов’язав Російську Федерацію негайно віддати українські кораблі та звільнити членів їхніх екіпажів. Як зазначив Трибунал, дії, вчинені Російською Федерацією, можуть завдати непоправної шкоди заявленим Україною правам на імунітет її військово-морських кораблів та військовослужбовців. 

Восени 2019 року в рамках обміну 24 українських моряки разом з 11 іншими полоненими були повернуті в Україну у результаті домовленості між Президентом України та Президентом РФ. Кораблі були передані Україні пізніше, але в якості речових доказів у кримінальному провадженні РФ та без обладнання.

У травні 2020 року Україна подала на розгляд арбітражного трибуналу Меморандум, в якому викладено факти та докази, експертні свідчення та правові кваліфікації. У серпні 2020 року Російська Федерація висловила свої попередні заперечення, Україна подала свою відповідь на них.

Розгляд цієї справи Арбітражний трибунал розділив на 2 стадії – юрисдикційну та по суті. Наразі Трибунал розглядає письмові подання сторін щодо юрисдикції та вирішує питання призначення дат усних слухань щодо юрисдикції.