Заборона Меджлісу

Заборона діяльності Меджлісу та систематичні переслідування кримськотатарських структур, релігійних і культурних організацій та ЗМІ, фактично, зруйнували всю систему національних інституцій кримських татар на території окупованого Криму

Ці дії Росії є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права і прав людини, проявом расової дискримінації. Вони є елементом масштабної кампанії залякувань і переслідувань незгодних з окупацією Автономною Республікою Крим та м.Севастополь.  

Згадані кроки окупаційної влади стали частиною цілої кампанії з дискредитації кримських татар з метою показати їх потенційно небезпечною групою, схильною до екстремістських дій, а кримськотатарські представницькі органи – кримінальними спільнотами, які нібито намагаються дестабілізувати ситуацію на півострові. Це зроблено, щоб зруйнувати систему національних інституцій кримських татар та поставити їх національних лідерів, включно з 2,5 тис. членами національного та місцевих меджлісів поза законом, національні лідери кримських татар були змушені покинути Крим і не можуть повернутися додому через переслідування.

Зокрема, окупаційна адміністрація заборонила в’їзд до Криму лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву до 2034 р. Крім того, у 2020 р. окупанти порушили проти нього кримінальну справу за трьома статтями російського Кримінального кодексу: «перетин держкордону Росії іноземним громадянином, в’їзд яким до Росії не дозволений, вчинений групою осіб за попередньою змовою (ч. 3 ст. 322 КК Росії); недбале зберігання вогнепальної зброї, яке створило умови для його використання іншою особою, якщо це спричинило тяжкі наслідки (ст. 224 КК Росії); незаконне придбання і зберігання боєприпасів (ч. 1 ст. 222 КК Росії)». 

1 червня 2021 року підконтрольний Москві т.зв. «Верховний суд Криму» заочно засудив до шести років колонії голову Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова у справі про так звані «масові заворушення» в 2014 році.

20 квітня 2021 р. російська окупаційна влада виписала штраф головному редактору газети Qırım Бекіру Мамутову за публікацію звіту Генсека ООН, де згадувався Меджліс кримськотатарського народу.

Заборона діяльності Меджлісу у квітні 2016 року «узаконила» утиски громадянських, політичних та культурних прав кримських татар.

Окупаційна влада постійно фабрикує групові політично мотивовані кримінальні справи для представлення Меджлісу як нібито екстремістською  організацією. Переслідування членів національних інститутів кримських татар відбуваються на підставі надуманих причин, зокрема, переховування екстремістів, диверсійна діяльність, вимагання, зберігання наркотиків і зброї тощо. За період окупації сотні осіб зазнали переслідування за участь у відзначенні Дня кримськотатарського прапора та роковин депортації кримськотатарського народу 18 травня. Розповсюджені випадки порушення прав членів Меджлісу на свободу слова та зібрань, передбачені і міжнародними інструментами забезпечення прав людини.

Заборона діяльності Меджлісу в сукупності з масовим переслідуванням політичних лідерів, активістів, правозахисників, журналістів, адвокатів та інших представників кримськотатарського народу є відкритим проявом расової дискримінації.

Україна ініціювала справу проти РФ у Міжнародному Суді ООН у 2017 році та направила запит до МС ООН з проханням вжити відповідних тимчасових заходів. 19 квітня 2017 року своїм наказом МС ООН серед іншого зобов’язав Росію «утриматись від вжиття чи підтримання обмежень відносно можливості кримських татар зберегти власні представницькі інституції, включаючи Меджліс». Росія свідомо ігнорує цей припис Наказу МС ООН вже протягом більше 4 років.