Другий саміт

Другий саміт Кримської платформи відбувся 23 серпня 2022 року. З міркувань безпеки через постійні обстріли українських міст армією рф, Саміт пройшов в онлайн-форматі, з приїздом Президента Польщі Аджея Дуди.

Порівняно з минулим роком, коли під час Першого саміту в Києві відбулася урочиста інавгурація Кримської платформи, усі загрози, пов’язані з окупацією Криму, лише загострилися і стали реальністю, тож у фокусі уваги Другого Саміту стало використання окупованого Криму в повномасштабному вторгненні, яке рф почала 24 лютого 2022 року.

Географія Кримської платформи дедалі більше розширюється: приєдналася ще низка країн і міжнародних організацій. Ми і надалі очікуємо високих представників із різних континентів, що підкреслить міжрегіональний характер Платформи. Висока залученість у цьогорічних заходах Кримської платформи підтверджує готовність партнерів до активної роботи над деокупацією Криму і вирішення всіх проблемних питань, пов’язаних з окупацією.

☝️ Другий Саміт Кримської платформи відбувся. Міжнародні партнери,  представники іноземних держав, НАТО, ООН, Європейської ради, Єврокомісії, Ради Європи, ОБСЄ, Організації американських держав та ГУАМ висловили повну підтримку територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України у її міжнародно визнаних кордонах, а також наголосили на необхідності деокупації Криму. 

Учасники Саміту засудили дії російської федерації, яка порушує всі можливі норми міжнародного права: незаконну окупацію та тотальну мілітаризацію Криму, порушення прав кримськотатарського народу, повномасштабне вторгнення в Україну, тяжкі злочини проти українців, а також створення економічної, енергетичної та продовольчої криз у світі та нестабільності в Чорноморському регіоні. 

Головне з другого саміту Кримської платформи: 

? Міжнародна Кримська платформа, створена рік тому, наполегливо працює, щоб повертати силу міжнародного права. Минулого року в установчому Саміті взяли участь делегації 46 іноземних держав і міжнародних організацій, а цьогорічний саміт об‘єднав представників 60 держав та міжнародних інституцій, у тому числі з тих країн Африки та Південної Америки, які раніше не брали участі у діяльності КП;

? Кримська платформа отримує два додаткових напрямки роботи, які включають стратегію відновлення Криму та законодавчий фундамент після деокупації півострова.

? Саміт Кримської платформи став майданчиком для обговорення міжнародною спільнотою питань тимчасово окупованого Криму, шляхів його деокупації та ролі окупації півострова у 2014 на повномасштабну агресію рф проти України;

? Сценарій незаконної окупації Криму став “методичкою” для подальшого вторгнення російських військ в Україну. Країна-агресорка перетворила півострів на одну з найбільш мілітаризованих ділянок Європи;

? Повномасштабне вторгнення росії в Україну значною мірою стало можливим через недостатню реакцію міжнародної спільноти на порушення міжнародного права в 2014 році. Саме тому необхідно створити нову систему відносин, яка гарантуватиме мирне співіснування всіх країн;

? У Спільній заяві, схваленій за підсумками Саміту, учасники закликали рф негайно вивести війська та техніку з території України, включно з Кримським півостровом, припинити тяжкі злочини проти українців і переслідування кримських татар, а також звільнити усіх політв’язнів, у тому числі, Першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла. 

Країни-учасниці підкреслили мужність українського народу та підтвердили, що й надалі підтримуватимуть Україну у боротьбі з російським агресором, надаватимуть необхідну політичну та гуманітарну та/або військову допомогу.