Neticeler

Qırım platformasınıñ neticeleri
Qırım platformasınıñ soñ maqsadı - Qırımnıñ işğalden çıqması ve Avropa ile dünya telükesizlik sistemasınıñ quvetlendirüvi.
01
Strategik seviye

— Vaqtınca işğal etilgen Qırım Muhtar Cumhuriyeti ve Aqyar şeerini işğalden serbest etüv Strategiyası ve tedbirler planınıñ tasdıqlavı ve eda etilmesi. 

— Qırım platforması Ekspert ağı temsilcileri, Qırım platforması ofisi, Ukraina infrastruktura nazirligi ve Kiyev iqtisat mektebiniñ işbirliginen Qırım iqtisadını ğayrıdan tiklev Strategiyasınıñ azırlaması. 

— Qırımnı işğalden serbest etüv ve onıñ yañıdan integratsıyası içün tedbirler ve leyhalar azırlamasına ukrain devlet muessiseleri ve halqara ekspertlerni celp etip vaqtınca işğal etilgen Qırım MC ve Aqyar şeeriniñ işğalden serbest etüv ve olarnıñ yañıdan integratsiyası meseleleri boyunca Mesleat şurasınıñ yaratılması.


02
Milliy qanunlar

Tamır halq aqları qoruması 

— Ukraina Prezidenti teşebbüsinen azırlanğan Tamır halqlar qanunınıñ tasdıq etilüvi ve bu saadaki qanuniy senetler istismarı. 

— Qırımtatar tili inkişafı strategiyası 2032 senesine qadar areketke kirsetilgendir. 

— Qırımtatar halqınıñ tamır halq statusı aqqında qanun leyhası azırlanmaqtadır.

Qanunsız şekilde apis etilgenlerge destek

— Siyasiy mabüsler, arbiy esirler ve olarnıñ qoranta azaları içün içtimaiy ve uquqiy imaye aqqında Qanun tasdıqlavı. 

Ukrain öz-özüni ve maiyetini añlavı qorumasıї

— Ukraina Yuqarı Şurası tarafından Ukrain Ortodoks Kilsesiniñ Qırım yeparhiyasını imaye etüv aqqında qarar kesilgendir. 

— İşğal etilgen Qırımdaki ukrain vatandaşlarınıñ ve köçip kelgenlerniñ iqtisadiy ve içtimaiy aqlarını qorumaq içün serbest iqtisat zonasınıñ lâğu etilmesi aqqında qanun ve regiondaki qanunsız işlerge evelden davranma. 

— Qırımnıñ işğalden serbest etilüvi ve onıñ yañıdan integratsiyası içün, ayrıca halqara cinayetler taqiqatınıñ semeresini arttırmaq içün, qanunlar ve kodekslerge kirsetilecek mahsus deñişmeler toplamınıñ azırlaması.