«İnsan aqlarını qoruv ve turğun inkişaf vastasınen Qırımnıñ yañıdan integratsiyası»

23
.08
17:00
18:00
Parkovıy Kongress-sergi merkezi, Kiçik salon

Qırım işğali Azaq-Qara deñiz regionınıñ büyük stabilsizleşüvine sebep oldı, iqtisadiy işbirligi sistemasını bozdı, regiondaki ananeviy azıq teminat ağını ve infrastrukturasını bozdı.

İşğalci memuriyetniñ öz başına yapqan areketleri Qırım ealisiniñ demografik terkibini deñiştirdi, insan aqları ve halqara gumanitar uquqnıñ kütleviy bozuluvlarına sebep oldı, qurulğan devlet idare sistemasını yoq etti. İşğalden soñ Qırımnıñ etnik ukrainleri  ve qırımtatarları muntazam sürette deşetli zulumğa oğratılıp, yarımadada ayırımğa eñ çoq oğrağan cemiyetler oldı. Rusiye işğalci memuriyeti etnik ukrainlerniñ ukrain kimliklerini yoq etecek assimilâtsiyağa oğratuv siyasetini keçire. Eñ çoq bala ve gençler zarar köre. Bundan ğayrı, işğalge qoltutmağan Qırım sakinlerinen küreşmek içün Rusiye işğalci memuriyeti siyasiy esaslı taqip sistemasını meydanğa ketirdi. Rusiye işğaline oğrağan Ukraina vatandaşları standart halqara qoruv mehanizmlerinden marum qaldı. 

İşğalci organlarnıñ areketleri Qırım iqtisadiyatınıñ yañıdan formatlanmasına, tez ve aşırı askeriyleştirilüvine sebep ola, ekologiyağa bozucı tesir ete ve hususan Qırımnıñ tamır halqlarına ait medeniy miras obyektleri içün felâketli aqibetler ketire.

Ukraina suvlarınıñ büyük qısmını özümsüv, Azaq deñizini iç suv havzasına çevirmege tırışuv, Qara deñizde qanunsız ve kontrolsiz burğulama ve infrastruktura obyektlerini quruv, Sovetler Birligi zamanından qalğan arbiy obyektlerni yañıdan işletüv, tatlı suv yedeklerini diqqatsız idare etüv – bular Qırım içün ananeviy olğan iqtisadiyat saalarına büyük zarar ketirdi ve bütün Azaq-Qara deñiz regionınıñ ekosistemasındaki qaçınılmaz bir deñişüv zıncırlama reaktsiyasını başlattı. 

Bu vaziyet azıq, energetik, ekologik telükesizlik, gemi qatnavı ve Qara ve Azaq deñizlerinde iqtisadiy faaliyet telükesizligi meselelerini kün tertibine çıqara ve bunı köz ögüne alıp, Qırımnıñ ileride yañıdan integratsiya olmasınen bağlı tam fikir şekillendirilüvini talap ete.