Estoniya Cumhuriyetiniñ Tışqı işler naziriniñ bildirüvi

02 March 2014 Estoniya Cumhuriyetiniñ Tışqı işler nazirligi

Bulğaristan Cumhuriyeti, milliy meraqlarını esapqa alıp, AB ve NATO-nıñ azası olaraq ögge çıqa. Bulğaristan, Ukrainadaki buhran ile bağlı meselede Birlik yekâne pozitsiyağa saip olğanı üzerinde çalışa.

_x000D_
_x000D_

Bulğaristan Cumhuriyeti Ukrainanıñ suverenitetine, birligine ve topraq bütünligine qol tuta. Sabannıñ 16-sında Qırım Muhtar Cumhuriyetinde keçirilgen referendum halqara uquqınıñ bozulmasıdır, Ukraina ve Bulğaristan Cumhuriyetiniñ esas qanunı ise referendum neticelerini tanımay.

_x000D_
_x000D_

Bulğaristan Cumhuriyetiniñ MTKŞ-nıñ azaları, buhrannen bağlı episi taraflarnı, bütün provokatsiyalarnı toqtatmağa ve halqara uquqınıñ bozulmasından özüni tutmağa çağıra. Ukrainada Avropa Telükesizlik ve İşbiligi Teşkilâtı missiyasınıñ çezilmesi çatışuvnıñ barışıq şekilde tertiplemenmesiniñ temin etmesinde ve halqara toplulığı tarafından Ukrainanıñ topraq bütünliginiñ ve suverenitetiniñ qorçalamasında müim bir adımdır.

_x000D_
_x000D_

Bulğaristan, Ukraina-AB assotsiatsiya aqqında Añlaşmanıñ siyasiy qısmınıñ imzalanmasına ve serbest, demokratik prezident saylavlarından soñ iqtisadiy qısmınıñ imzalanmasına qol tuta.

_x000D_
_x000D_

Bulğaristan Cumhuriyetiniñ MTKŞ, ukrain ükümetinden, farqlı etnik-diniy toplulıqlarğa ait olğanlarnen, aman-aman 300 000 bulğar toplulığınen birlikte bütün vatandaşlarınıñ aqlarını ve serbestliklerini ürmet etmesini talap ete.

_x000D_
_x000D_

Milliy telükesizlik konsultativ şurası Ukrainadaki vaziyet inkişafı noqtai nazardan böyle tekliflerde buluna:

_x000D_
_x000D_

    _x000D_

  1. Nazirler Şurasınıñ Telükesizlik Şurası ve Ukrainadaki vaziyetni közetüv Milliy ştabı, memleketniñ telükesizligi içün telüke yaratqan protsesslerni közetip, talil eteler ve vaqtında kerekli kontr tedbirlerni alalar.
  2. _x000D_

  3. İdare akimiyeti, energiya resursları teslimatınıñ aqsatmasınıñ aldını almaq, memleketniñ ola bilecek energetik buhrannıñ üstünden kelmesi içün interkonektrlerniñ qurulmasını ve kerek rezervniñ teminlemesini tezleştirmek içün kerek tedbirlerni ala.
  4. _x000D_

  5. Bulğar müessiseleri Ukrainadaki bulğar cemiyetlerinen dialognı faal şekilde devam ettireler ve kerek yardımnı bereler.
  6. _x000D_

  7. Bulğar ükümetiniñ ğayretine qol tutıp, MTKŞ, Nazirler Şurasına AB-niñ ortasında nevbetteki munaqaşada, buhrannıñ inkişafınen bağlı iqtisadiy telükelernen birlikte Bulğaristan içün bütün telükelerni esaplap, Bulğaristannıñ pozitsiyasını delil ketirmege tefsiye ete.
  8. _x000D_