Мілітаризація півострова

Після окупації Криму Росією відбувається прогресуючий процес мілітаризації півострова та, всього регіону Чорного і Азовського морів.

Це викликає стурбованість не лише України, але й міжнародного співтовариства. Про це свідчить схвалення у 2018, 2019, 2020 роках резолюцій ГА ООН щодо мілітаризації АР Крим та м.Севастополь, а також частини та Азовського та Чорного морів.

Порівняно з доокупаційним періодом, Росія потроїла кількість військовослужбовців на півострові – з 12,500 до 40,000 осіб.

Росія також суттєво посилила і модернізувала сухопутну, повітряну і морську компоненти своїх військових сил в Криму. На озброєнні окупаційного угрупування перебуває близько 900 бойових броньованих машин, більше 195 танків, більше 283 артилерійських систем та систем залпового вогню, 50 вертольотів та 100 літаків різних типів.

Особливу стурбованість викликає підготовка військової інфраструктури Криму для базування там ядерної зброї, зокрема відновлення і модернізація колишніх радянських сховищ для ядерних боєзарядів. Потенційні носії ядерної зброї (кораблі, ракетні системи та літаки) вже розгорнуті на півострові.

Росія також активно мілітаризує Азовське море та Керченську протоку шляхом розбудови інфраструктури та збільшення числа військових кораблів. Незаконне будівництво Керченського мосту суттєво підвищило рівень загроз в регіоні, оскільки міст надає:

  • нові інфраструктурні можливості для подальшої мілітаризації Кримського півострова;
  • виправдання для розгортання додаткових сил (під приводом необхідності захисту мосту і його інфраструктури);
  • можливості проводити політику вибіркового блокування проходу через Керченську протоку до/з Азовського моря українських та іноземних суден, аби встановити блокаду українських портів в Азовському морі.  

Під штучним приводом захисту Керченського мосту РФ вже здійснила в листопаді 2018 року акт збройної агресії проти України, обстрілявши 3 українські військові кораблі та незаконно захопивши їх разом з членами екіпажів. Крім того, у липні 2021 р. російський Президент своїм указом дозволив Національній гвардії РФ (т.зв. «Росгвардія») право блокувати акваторії Чорного та Азовського морів.

Така діяльність Росії має далекосяжні наслідки для безпеки як України, так і всього регіону. Незважаючи на постійний тиск міжнародного співтовариства, РФ продовжує трансформувати Крим у потужну військову базу з повноцінними сухопутним, повітряним та морським компонентами. Військова присутність в Криму уже дає Росії змогу:

  • вести військові операцій далеко від РФ, зокрема в Сирії;
  • підривати свободу судноплавства в регіоні;
  • у випадку ескалації російської агресії проти України атакувати південні регіони України.