Справа про застосування Міжнародної конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації та Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму (Україна проти Російської Федерації) в Міжнародному суді ООН

16 січня 2017 року Міністерство закордонних справ від імені України подало позов до Міжнародного Суду ООН (далі – МС ООН) щодо порушення Російською Федерацією своїх зобов’язань за Конвенцією про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвенцією про ліквідацію усіх форм расової дискримінації. Одночасно МЗС України звернулось до МС ООН щодо застосування тимчасових заходів у цій справі.

Україна заявляє, що:

  1. Російська Федерація порушує Конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму, а її посадові, службові та приватні особи постачають зброю, надають фінансування, проводять тренування та подають інші форми допомоги збройним формуванням, у тому числі т.зв. ДНР та ЛНР й іншим пов’язаним з ними групам і окремим особам, які діють на території України. 
  2. РФ порушує вимоги Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації та вчиняє дискримінаційні дії щодо татарського і українського етнічного населення в Криму з лютого 2014 року з метою закріплення російського домінування на півострові шляхом знищення конкуруючих культур.

Метою звернення до Міжнародного Суду ООН є встановлення порушень Російською Федерацією зазначених Конвенцій, відновлення порушених прав України, зобов’язання  РФ утриматися від таких дій у майбутньому, а також відшкодування завданої шкоди.

19 квітня 2017 року МС ООН прийнято рішення про застосування тимчасових заходів проти Російської Федерації, відповідно до якого РФ в тимчасово окупованому Криму має:

8 листопада 2019 року було оголошено рішення щодо юрисдикції МС ООН. Міжнародний Суд ООН виніс рішення на користь України, відхиливши заперечення Росії щодо юрисдикції й прийнятності та підтвердивши свою юрисдикцію розглядати позовні вимоги України за Міжнародною Конвенцією про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародною Конвенцією про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Відповідно до наказу Суду, до 8 липня 2021 року очікується подання Російською Федерацією Контрмеморандуму. У ньому Росія повинна буде відповісти по суті позовних вимог України про порушення своїх міжнародних зобов’язань.