Назад до всіх новин

СИТУАЦІЯ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ, 18 ЛЮТОГО 2025 РОКУ

СИТУАЦІЯ В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ, 18 ЛЮТОГО 2025 РОКУ

Головне за тиждень

▶ Після дев’яти років незаконного ув’язнення російськими окупантами кримськотатарські активісти Рустем Абільтаров, Зеврі Абсеїтов та Ремзі Меметов вийшли на свободу.

Злочини, здійснені Російською Федерацією

▶ Станом на лютий 2025 року в окупованому Криму Росія незаконно ув’язнила 221 особу за етнічними, релігійними та політичними мотивами, з них 137 — кримські татари.

▶ У незаконно засудженого до 14 років колонії суворого режиму кримськотатарського правозахисника Сервера Мустафаєва продовжує погіршуватися стан здоров’я у російській колонії: у нього загострилися болі в поперековому відділі хребта,  з’явилося лущення на ліктях і обличчі, що може бути початковою стадією псоріазу, проте окупанти не надають йому належну медичну допомогу.

▶ Окупанти перемістили незаконно ув’язненого кримського політв’язня Руслана Абдурахманова з російської в’язниці в Тамбовській області. Вже понад три тижні його місцеперебування залишається невідомим. Чоловіка російські загарбники викрали після окупації Росією Херсонщини у 2022 році та засудили до 5 років колонії суворого режиму за сфабрикованою справою.

▶ Кримськотатарського журналіста Асана Ахтемова незаконно вивезли з російської в’язниці “Владимирский централ” у невідомому напрямку. 

Використання території окупованого Криму як плацдарму для ударів по Україні та мілітаризація півострова

▶ Агенти руху “АТЕШ” фіксують перевезення пального для окупаційних військ з російського новоросійська до Криму, відстежуючи обсяги та графік постачання. Останнім часом зафіксовано зменшення частоти таких перевезень через ефективні удари Сил оборони України по нафтопереробних заводах і базах. Водночас агенти відзначають спроби окупантів зміцнити Балаклавську бухту новими боновими загородженнями та мінуванням входів, намагаючись захиститися від безекіпажних катерів і підводних дронів.

Відколи Росія розпочала повномасштабне вторгнення та поширила військову агресію на всю територію України, окупований Крим використовується Росією як військова база для поширення агресії у різних формах. З території півострова окупанти продовжують завдавати удари по території України, зокрема по цивільній інфраструктурі.

Рух спротиву громадян України в окупованому Криму

▶ За прояв солідарності з Україною Росія переслідує вже 1203 людини на території окупованого Криму, які отримують адміністративне стягнення у вигляді незаконних штрафів та арештів.

▶ 50-річний мешканець Керчі Михайло Соловйов у соціальних мережах, критикував дії російських окупаційних військ. Окупанти затримали його, на чоловіка складено адміністративний протокол, а справу скеровано до “суду”. 

▶ Окупанти затримали і оштрафували на 40 тисяч рублів 43-річного мешканця Севастополя за критику окупаційної адміністрації у соціальних мережах. 

▶ У Криму окупанти затримали 48-річну жінку за українську символіку на сторінці у соціальній мережі. На жінку склали адміністративний протокол, матеріали передано до “суду”.

▶ Активісти руху “Жовта Стрічка” до свята Єднання 16 лютого прикрасили міста окупованого Криму: у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Євпаторії, Ялті, Армянську, Керчі та Судаку з’явилися листівки, жовті стрічки та написи із гаслами “Єднання — сила”, “Разом ми незламні” та “Україна єдина”.

▶ Активісти руху “Кримські бойові чайки” продовжують викривати особисті дані російських військових злочинців та колаборантів, а також збирати дані розміщення російських військових об’єктів в окуповнаому Криму.

▶ Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує вести свої щоденники, де інформують про реалії життя на окупованих територіях. 

Повномасштабне вторгнення ознаменувалося різким зростанням акцій солідарності та спротиву жителів окупованого Криму проти російських окупантів. Жителі окупованих територій об’єднуються у рухи спротиву, як вищезгадані “Жовта стрічка”, “Кримські бойові чайки”, “Зла Мавка”, “АТЕШ”, або ж діють одноосібно. Щоб придушити рух спротиву місцевих жителів на тимчасово окупованій території Криму після 24 лютого 2022 року, окупанти активно почали переслідувати та притягати до адміністративної відповідальності громадян України за статтею про так звану “дискредитацію армії РФ”. 

Деокупація Криму є невід’ємною складовою закінчення війни та відновлення миру. Українці роблять все можливе, щоб зупинити агресора і захистити весь світ від злочинних дій Росії. Адже це не локальна чи регіональна проблема, агресія Росії несе загрозу всьому світу та міжнародному порядку.